Danışmanlık

Hizmetler Danışmanlık
CBS COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ

CBS COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ

UNITED, enerji alanındaki elektrik ve gaz dağıtım perakende projelerinde edindiği tecrübeler ile aşağıda detayları bulunan tüm uygulamalarda danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bu danışmanlık hizmeti;

  • Modüllere ait kapsamın belirlenmesi,
  • Süreç tasarımı,
  • Blueprint, BPDD, FDD, TDD, RICEFW vb dokümanlar ve şablonların hazırlanması,
  • Test stratejisinin belirlenmesi
  • Test scriptleri hazırlanması
  • Test otomasyonu
  • QA kalite kapsamı belirlenmesi ve yönetimi
  • Canlıya geçiş aktivitelerinin hazırlanması,
  • Fonksiyonel ve kurumsal mimari danışmanlığı,
  • Ve daha birçok fonksiyonel ve mimari aktivite

Olarak detaylandırılabilecektir.

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ: CBS COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ

Coğrafi bilgi sistemleri kullandıkları harita tabanları ile şebeke varlıklarının belirtilmesi ve güncel tutulması faaliyetlerini içerir. Bu süreç kapsamında Coğrafi Bilgi Sistemleri üzerinde belirtilecek şebeke varlıkları belirlenerek veri mimarisi oluşturulur. Burada şebeke varlıklarını kaydetme süreci birçok alt süreçten etkilenir. Bu süreçler kapsamında, varlık bilgilerinin güncellenmesi gerekliliğini periyodik olarak kontrol edilir ve veri setini güncel tutulur. Veri güncelleme çalışmalarına en büyük katkıyı sağlayan da yine şirketlerin kendi operasyonlarıdır. Sürekli yapılan yatırımlar ile yeni varlıklar şebekeye dahil olmaktadır. Bunun yanında bakım ve onarım gibi faaliyetler ile de varlık yapısında değişiklikler veya güncellemeler olmakta, bunlar çeşitli yollardan coğrafi bilgi sistemlerine aktarılmaktadır.

CBS COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ
CBS COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ

Coğrafi bilgi sistemleri fonksiyonlarını gerekli tüm modüllerle tam olarak entegre ederek, coğrafi bilgi sistemlerinin tüm avantajlarından yararlanılır. Güncel verileri içeren bir coğrafi veri tabanı oluşturarak ve güncel tutmak için gereken teknik altyapılar oluşturulmaktadır. Farklı kaynaklardan gelen verileri kullanmak için gerekli dönüşüm programları, coğrafi konum ve standart formattaki coğrafi verilerin farklı yerlerde depolanmasına ve standart bir formatta depolanmasına izin vermektedir.

Şebeke envanteri, gerekli harita verileri ve müşteri bilgilerini almak için şirketler sürekli veri toplama faaliyetlerini sürdürmektedir. Bu güncelleme ve veri toplamanın amacı, coğrafi bilgi sistemleri kapsamında veri işleme ve sunumu ile ilgili çalışmaları tek bir yerde toplayarak otomatik hale getirerek yönetimini kolaylaştırmaktır. Sahadan toplanan veriler, şebeke verilerinin çeşitliliğine göre sınıflandırılmaktadır. Burada uluslararası standartları karşılamayan eksiklikler tüm operasyonlarda verim kaybına dönüşebileceği için genellikle global kabul görmüş veri formatları kullanılmaktadır. Şekillerde tüm elektrik dağıtım şirketlerinde kullanılan coğrafi bilgi sistemleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Global olarak kullanılan coğrafi bilgi sistemleri ile ülkemizdeki sistemler benzer şekilde kullanılmaktadır. Burada global kabul görmüş veri yapılarını kullanmak benzerliği yaratan en önemli etkenlerden biridir. Ülkemizde en yoğun kullanılan ürünlerden birinin de global bir ürün olduğunu düşündüğümüzde dünyanın başka bir ülkesinde benzer bir faaliyet gösteren bir elektrik şirketinde aynı uygulamanın kullanılması mümkün olmaktadır.

United

Referanslarımız

Bizi Tercih Eden Müşterilerimiz

İletişim

Kavacık Mah. Öge Sk. No: 20/17 Beykoz / İstanbul

Ulutek Teknopark Üniversite 1. Cad. No: 933 Görükle Nilüfer / Bursa

+90 850 307 92 77

© 2023 United Yazılım Teknolojileri A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.