YENİLENEBİLİR ENERJİ TEKNOLOJİLERİNİN YAYGINLAŞMASINDA VE FOSİL YAKITLARI İKAMESİNDE KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR

KARBON VERGİSİ VE TİCARETİ

Karbon vergisinin avantajları; Maliyetleri en aza indirerek marjinal azaltma maliyetlerinin eşitlenmesini sağlar, inovasyonu teşvik ederek emisyon azaltmak için sürekli teşvik sağlar, piyasalarda kirleticilere dış maliyetleri ödeterek başarısızlığın giderilmesine yardımcı olur, emisyonlar için kolayca ölçme mekanizması sağlar, sadece vergi ödeyerek çevreyi kirletenlere azaltma maliyetlerine üst sınır koyulmuş olur, ek olarak gelir kaynağı sağlar.

Karbon vergisinin dezavantajları; emisyonların azaltılması için sayısal hedeflerin ulaşılması garanti edilmez, sektör bazında adil dağılım yapmak kolay olmadığı için emisyon hedefine ulaştıracak vergilerin sürekli düzenlenmesi gerekmektedir. Vergiler de küçük şirketler ve sektörler daha dezavantajlı olacağı için rekabet gücü düşüktür.

Karbon ticaretinin avantajları; her kaynağın emisyon azaltma maliyeti farklı olacağı için marjinal azaltma maliyetlerinin farklı kaynaklar arasında alışverişi yapılabilir, emisyonları azaltılmasında sürekli bir teşvik sağlar, daha kolay bir takip mekanizması sağlayarak kural koyucuların işini kolaylaştırır, doğru uygulanırsa kirlilik azaltma kesinleşir.

Karbon ticaretinin dezavantajları ise; fiyatı belirsiz olduğu için piyasadaki fiyatlar bir anda çok artabilir, dünyanın farklı bölgelerindeki yerlerin koşulları ve maliyetleri farklı olmasına rağmen aynı koşulları içermemelidir, farklı coğrafyalarda farklı koşullar daha karmaşık tasarım ve işleyiş sağlar, ücretsiz izin dağıtılması gibi konularda amacından sapmak mümkündür, ticaret odaklı gidebilir.

İletişim

Kavacık Mah. Öge Sk. No: 20/17 Beykoz / İstanbul

Ulutek Teknopark Üniversite 1. Cad. No: 933 Görükle Nilüfer / Bursa

+90 850 307 92 77

© 2023 United Yazılım Teknolojileri A.Ş. Tüm Hakları Saklıdır.